Laserhitsausmaski Panoramaxx Hybrid CLT

Laserhitsausmaski Panoramaxx Hybrid CLT

1010.302

Varastossa

Toimituskulut alkaen 12,55 €

1408,11 € 1122.00 € alv. 0%

  • Myyntiyksikkö: kpl

Nopeat toimitukset 1-2 päivää

30 pv vaihto- ja palautusoikeus 

 Yli 30 vuoden kokemuksella

Ilmainen toimitus yli 200 € tilauksille! (max 32kg paketeille)

Panoramaxx Hybrid CLT on ihanteellinen hitsausmaski käsikäyttöiseen laserhitsaukseen ja perinteiseen kaarihitsaukseen. Laserhitsauksen aikana infrapunasäteily, jonka tunkeutumissyvyys on suuri, voi välittömästi ja peruuttamattomasti vahingoittaa näköäsi. Tämä voi tapahtua jopa heijastusten kanssa. Siksi on tärkeää käyttää sopivia silmien ja kasvojen suojaimia. Jotta vältyttäisiin näkymättömien epäpuhtauksien hengittämiseltä laserprosessin aikana, henkilönsuojaimiin on sisällytettävä sopivat hengityssuojaimet.

Lisäksi maailmankuulu Crystal Lens Technology on integroitu myös tähän uuteen sarjaan. Tämä tarkoittaa, että voit nyt hyödyntää tätä erikoistekniikkaa perinteisen kaarihitsauksen lisäksi myös käsikäyttöisessä laserhitsauksessa. Ja jokainen, joka on joskus hitsannut CLT-tekniikalla, ei usko silmiään. Koska värinäkö valoisassa tilassa tulee hyvin lähelle kirkkaan ikkunalasin läpi tapahtuvaa näkymää, ja pimeässä tilassa saat yksityiskohtaisen ja korkeakontrastisen näkymän hitsilammikosta ennennäkemättömän kirkkaana. Uuden panoramaxx-hybridisarjan avulla voit nyt hyödyntää todellista potentiaalia entistäkin paremmin.


panoramaxxhybrid clt on ihanteellinen työkalu käsikäyttöiseen laserhitsaukseen ja perinteiseen kaarihitsaukseen. Laserhitsauksen aikana infrapunasäteily, jonka tunkeutumissyvyys on suuri, voi välittömästi ja peruuttamattomasti vahingoittaa näköäsi. Tämä voi tapahtua jopa heijastusten kanssa. Siksi on tärkeää käyttää sopivia silmien ja kasvojen suojaimia. Jotta vältyttäisiin näkymättömien epäpuhtauksien hengittämiseltä laserprosessin aikana, henkilönsuojaimiin on sisällytettävä sopivat hengityssuojaimet.
Lisäksi maailmankuulu Crystal Lens Technology on integroitu myös tähän uuteen sarjaan. Tämä tarkoittaa, että voit nyt hyödyntää tätä erikoistekniikkaa perinteisen kaarihitsauksen lisäksi myös käsikäyttöisessä laserhitsauksessa. Ja jokainen, joka on joskus hitsannut CLT-tekniikalla, ei usko silmiään. Koska värinäkö valoisassa tilassa tulee hyvin lähelle kirkkaan ikkunalasin läpi tapahtuvaa näkymää, ja pimeässä tilassa saat yksityiskohtaisen ja korkeakontrastisen näkymän hitsilammikosta ennennäkemättömän kirkkaana. Uuden panoramaxx-hybridisarjan avulla voit nyt hyödyntää todellista potentiaalia entistäkin paremmin.

Panoramaxx Hybrid CLT - Laser/hitsauskypärä Crystal Lens Technology -tekniikalla ja värirealistisella panoraamanäkymällä, vaihteleva suojaustaso ShadeTronic® 2.5/4-12:lla (manuaalinen 3-8, suositellaan laserhitsaukseen), viiveellinen avautuminen FadeTronicilla, hiominen.


 

Soveltamisalat

  • Soveltuu laserhitsaukseen! Laseralue 1000 - 1100 nm
  • Elektrodihitsaus (puikkohitsaus, SMAW)
  • MIG/MAG (GMAW)
  • GMAW Korkean sulamisnopeuden prosessi
  • Täytelankahitsaus
  • TIG-hitsaus (GTAW)
  • Plasmakaarihitsaus
  • Plasmaleikkaus
  • Kaasuhitsaus
  • Hionta

     

Technical Data

Shade levels
ShadeTronic inactive: shade level 2.5
active, manual: shade levels 3-8
ShadeTronic 4-12
 
Energy supply
solar cells, Li polymer battery pack, chargeable via Micro-USB
 
Battery life range
300 to 500 charging cycles
 
Sensoric
Five sensors
 
Sensitivity
continuously, new with “Super High” sensitivity
 
Switching time
light to dark:
0.090 ms at 20°C
0.070 ms at 55°C
dark to light:
0.1 s to 2.0 s (with FadeTronic)
 
Field of vision
2.3 to 6.3 times bigger than a 100 x 50 mm standard ADF
 
Classification Welding
16321 OS W2.5/3-8/4<12 V2
Viewing angle dependency = V2
EN ISO 16321-2 (EN166): Front pane = E (B)
EN ISO 16321-2 (EN166): Inner protective screen = E (B)
EN ISO 16321-2 (EN175): Helmschale = E (B)
ANSI Z87.1: Z87+
 
Laser classification for eye protection
EN 207: 1000-1100 D LB7 IR LB8 OS CE
ISO 19818-1: 1000-1100 OD7 C5 PS3
 
Inner protective frame
EN 207: 1000-1100 D LB7 IR LB8 OS
ISO 19818-1: 1000-1100 OD7 C5 PS3
 
Shape stability
Mask: up to 220°C
Front cover lens: up to 137°C
 
Eye protection
UV/IR protection: maximum protection at all shade levels
 
Operating temperature
-10°C to + 55°C / 14°F to 131°F
 
Storage temperature
-20°C to + 70°C / -4°F to 158°F
 
Weight
605 g / 21.3 oz (PAPR 795g)
 
Standards
CE, ANSI, UKCA, EAC, AS/NZS, compliant with CSA Z94.3, additionally with PAPR version EN 12941 (TH3) and suppliedair version EN 14594 (3B). Compliant with pr ISO 16321 standard „WIG+“ („low amp Tig“)
 
Scope of delivery
Welding helmet, bag, Micro USB cable, warranty card
 
Warranty
from date of purchase: 2 years for manufacturing and material defects, 6 months for battery
 

Tuotekoodi: 1010.302

Paino: 0,605 kg